ANASAYFA FOTO GALERİ SENSEİ AİKİDO ÇOCUK AİKİDO DERSLERİMİZ İLETİŞİM


Aikido - O Sensei Morihei Ueshiba‘‘Aikido sonu olmayan bir yoldur. İlk önce ve en zor yeneceğiniz düşman içinizdeki şiddettir. ’’O’Sensei
Aikido öğretisini Savaş Sanatları literatürüne katan Morihei Ueshiba veya dünyada bilinen ünvanıyla O’sensei dir.

O’sensei 14 Kasım 1883’de Tanebe de (Wakayama-Japonya) dünyaya gelmiştir. O’sensei hayatının neredeyse tamamını savaş sanatlarına adamış ve başta jiujitsu olmak üzere judo, kenjutsu ve sojutsu gibi savaş sanatlarını uzun yıllar çalışmıştır. Uzun yıllar süren bu çalışmalar sonucunda da 1925 yılında adına “Aiki-bujutsu” dediği kendi tarzına oluşturmuştur.

O’sensei çalışmalarını sadece savaş sanatları alanında değil tinsel öğretilerle de sürekli olarak desteklemiştir. Bu tinsel eğitimler sonucunda kamil insan seviyesine ulaştığına inandığı 1925 senesinden sonra sanatını “Aiki-budo” diye adlandırmaya başlamıştır. Aikido adı ilk 1941’li yıllarda kullanılmaya başlanmasına karşın resmi olarak kullanılması 1954’lü yıllardır.

O’sensein Aikidosu, Judonun kurucusu Jigaro Kano tarafından; “Bu benim için ideal budodur” diyerek övülmüştür. Ayrıca O’senseiyi, zamanın Japon İmparatoru Hirohito da daha önce sadece 3 savaş sanatları ustasına verilen bir ödüle layık görerek övmüştür.

Morihei Ueshiba 26 Nisan 1969 da Japonya da ölmüştür.


AİKİDO HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ HERŞEY

» Aikido
» O Sensei Morihei Ueshiba
» Aikido Kuşak Sınavları

Anasayfa Derslerimiz Sensei Bize Ulaşın Foto Galeri Aikido Sözlüğü Aikido Aikido Market Çocuk Aikido Bizden Haberler

Copyright © 2012 - Aikido Şişli Dojo