ANASAYFA FOTO GALERİ SENSEİ AİKİDO ÇOCUK AİKİDO DERSLERİMİZ İLETİŞİM


Arşiv Haberler- Aikido ve Çocuk

Aikido savunmaya yönelik bir spor olduğu için çocuklarında güvenle ve kolaylıkla yapabilecekleri bir spordur.

Aikido eğitimi, çocuklarda şiddet dürtüsünü harekete geçirmeden kendilerine ulan özgüvenlerinin artmasını sağlarken diğer taraftan da çocukların arkadaşlarına zarar verme düşüncesi olmadan güvenle spor yapabilmelerini de sağlar.

Aikidonun çocuk gelişiminde de olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Aikidonun çocuk gelişimin-deki önemini kısaca aşağıdaki gibi özetleyebiliriz;

Sosyalleşmeyi sağlar: Aikido da çalışma esnasında mutlaka eşli çalışılması gerekmektedir. Her harekette farklı eşlerle çalışmayı da teşvik eder. Bunun da bireyin sosyalleşmesinde özelliklede dışa kapalı olan insanlarda çok büyük etkisi ve rolu olduğu gözlemlenmiştir.

Algılama eşiğini etkiler: Aikido da vücudun sadece belirli bir oraganı değil (sadece yumruk,tekme v.b.) tüm vücut aynı anda hareket ettirilir. Bu durum da zamanla bireyin algılama hızında ve düzeyinde çok ciddi ilerlemeler sağlamaktadır. Aynı anda el,kol ve vücudun tamamı hareket halinde olmak zorunda olduğu için birey istemesede vücudun doğal olarak algılama hızını ve düzeyini artırdığı gözlemlenmiştir.

Şiddet ve şiddete teşvik yoktur; Aikido da müsabaka diye bir kavram yoktur. buda bireyin hırçınlaşması veya saldırgan bir kişiliğe bürünmesini mümkün kılabilecek sporsal hiçbir öğeyi bünyesinde bulundurmamasını ve teşvik etmemesini sağlar. Aikido paylaşımı ve kabullenmeyi hedef alan seminerler düzenler.

Esneklik ve kas gelişimini artırır; Aikido da teknikler yapılırken bütün halinde vücut kullanıldığı için vücudun esnekliğinin artması, kasların doğal gelişim ve güçlenmesinin eğitimlerin doğal sonucu olarak ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

Ahlaksal gelişimi destekler; Aikidonun diğer sporlardan farklı olarak kendine ait bir felsefeye sahip olması aikidokaların kişilik ve ahlak geliştirmelerine yardımcı ve etken bir rol oynar. Her varlık evrenin bir parçasıdır ve aynı derecede öneme sahiptir. Canımıza kasıt olmadığı sürece asla bu parçalardan birine zarar ve ziyan veremeyiz...
Resimler 0
Resimler 1

Diğer Arşiv Haberler

haber 9